Våra medarbetare
På den här sidan hittar du kontaktuppgifter till medarbetare på Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna, SISU Förlag, Bosön och Riksidrottsmuseum samt distriktsidrottschefer i våra 19 distrikt.
Generalsekreterare
För kontakt via e-post använd fornamn.efternamn@rfsisu.se
-
Stefan Bergh
Generalsekreterare
-
Kristiina Sagbrant
Ledningskoordinator
Stab (Juridik, mötesplatser, trygghet och hållbarhet m.m.)
För kontakt via e-post använd fornamn.efternamn@rfsisu.se
-
Malin Järf
Stabschef
Juridik, arkiv och registratur
-
Elin Johansson
Chefsjurist
-
Ida Nilsson
Förbundsjurist
-
Joakim Dahl
Arkivarie och reigstrator
-
Linus Di Zazzo
Förbundsjurist
-
Moa Frändestam
Förbundsjurist
-
Johan Karlsson
Förbundsjurist
-
Alexander Krüger
Förbundsjurist (tjänstledig)
Mötesplatser
-
Kristiina Sagbrant
Chef Mötesplatser
-
Annika Nykvist
Projektledare
-
Jenny Rosén
Projektledare
-
Linda Söderqvist
Projektledare
Trygghet och hållbarhet
-
Marie Altus
Chef Trygghet och hållbarhet
-
Marie Denitton
Internationellt arbete
-
Klas Herrmansson
Idrottsombudsman
-
Anders Jorlin
Idrottsombudsman
-
Dan Korhonen
Samordnare matchfixning
-
Lena Sahlin
Säkerhetsansvarig
-
Jakob Uddeholt
Samordnare matchfixning
HR
För kontakt via e-post använd fornamn.efternamn@rfsisu.se
-
Sara Brodahl
HR-chef
-
Sara Licari
-
Annika Sandqvist
Verksamhetsstöd (Analys, uppföljning, ekonomi och kontorsservice)
För kontakt via e-post använd fornamn.efternamn@rfsisu.se
-
Maria Ekengren
Verksamhetsområdeschef Verksamhetsstöd
-
Peter Eriksson
Analys och uppföljning
-
Ola Stadler
Chef Analys och uppföljning
-
Jonas Arnoldsson Haidara
(föräldraledig)
-
Sophia Björklund
-
Jesper Bornlinder Thiborg
Vikarie för Jonas Arnoldsson Haidara
-
Lotta Kjerrman-Cederbäck
-
Victor Lindekrantz
-
Andreas Linderyd
FoU-ansvarig
-
Jörgen Lövström
-
Lars Samuelsson
-
Emma Sandahl
-
Malin Sommar
-
Josefin Törsleff Sahlin
Ekonomi
-
Alexander Simeonidis
Ekonomichef
-
Carina Aldervall
-
Estefania Blomster
-
Sara Didriksson
-
Johanna Eriksson
-
Marie Heuer
-
Kristin Olrog Hurtig
Kontorsservice
-
Alexander Simeonidis
Chef Kontorsservice
-
Robert Englund
Vaktmästare
-
Helena Garell
Receptionist
-
Magdalena Olszewska
Receptionist
-
Alf Persson
Vaktmästare
-
Yvonne Säfström
Kommunikation, marknad och intressepolitik
För kontakt via e-post använd fornamn.efternamn@rfsisu.se
-
Mattias Hjelmberg
Verksamhetsområdeschef Kommunikation, marknad och intressepolitik
Evenemang och marknad
-
Jörgen Persson
Chef Evenemang och marknad
-
Per Bergljung
Konsult
-
Christian Bergström
Projektledare
-
Lisa Engman
Konsult
-
Maria Hallberg
Evenemangsansvarig SM-veckan
-
Isabelle Mungsgård Lindsten
Projektledare
-
Jenny Råland
Marknadskoordinator
-
Sofia Svegander
Projektledare
Intressepolitik
-
Cecilia Lunell
Intressepolitisk handläggare
-
Jonnie Nordensky
Projektledare
Plats för idrott
-
Malin Träff
Intressepolitisk handläggare
Kommunikation och media
-
Anna Setzman
Chef Kommunikation och press
-
Åsa Bergström
Kommunikatör
-
David Eriksson
Kommunikatör
-
Malin Erkander Jöhnk
Kommunikations- och marknadsansvarig
Bosön
-
Pontus Gyllensten
Kommunikatör
-
Anna-Lena Moberg
Kommunikatör
-
Tor Widerberg
Kommunikatör
-
Wilhelm Wigardt
Kommunikatör
Idrottsutveckling (Elitidrott, SF-stöd m.m.)
För kontakt via e-post använd fornamn.efternamn@rfsisu.se
-
Stefan Lund
Verksamhetsområdeschef Idrottsutveckling
Elitidrott
-
Liselotte Ohlson
Chef Elitidrott
-
Juan Alonso
Prestationsutvecklare Träning och tester
-
Anna Bjerkefors
Prestationsutvecklare Parasport (Konsult)
-
Daniele Cardinale
Prestationsutvecklare Idrottsfysiologi
-
Tobias Elgh
Verksamhetsutvecklare
-
Freja Jernstig
Prestationsutvecklare Idrottspsykologi
-
Benjamin Langels
Verksamhetsutvecklare AMS
-
Thomas Lindberg
Prestationsutvecklare Träning och tester
-
Karin Moesch
Prestationsutvecklare Idrottspsykologi
-
Johanna Rosén
Prestationsutvecklare Biomekanik (föräldraledig)
-
Christoffer Sundqvist
Prestationsutvecklare och koordinator – Träning och tester
-
Mikael Swarén
Prestationsutv. Biomekanik och SportTech (Konsult)
-
Malin Tillman
Prestationsutvecklare Idrottspsykologi
-
Joakim Törn
Prestationsutvecklare Idrottsmedicin (Konsult)
-
Maja Uebel
Verksamhetsutvecklare inkl RIG
Elitidrott 2030 samt RIU och EVL
-
Tommy Eliasson Winter
Projektledare Elitidrott 2030
-
Kent Lindahl
Riksidrottsuniversitet (RIU) och Elitidrottsvänliga lärosäten (EVL)
SF-stöd
-
Maria Gidlund
Chef SF-stöd
-
Thomas Bergström
Verksamhetsutvecklare
-
Ida Blomstrand
Verksamhetsutvecklare
-
Fredrik Carlson
Verksamhetsutvecklare
-
Angelica Källström
Verksamhetsutvecklare
-
Yafet Lemessa
Verksamhetsutvecklare
-
Sandra Mattsson
Verksamhetsutvecklare
-
Aila Ibanez Mengüc
Verksamhetsutvecklare
-
Maria Rigner
Konsult
-
Simon Ruuth
Verksamhetsutvecklare
-
Jonatan Sandberg
Verksamhetsutvecklare
-
Sussie Stjernström Olsson
Verksamhetsutvecklare (Konsult)
-
Lena Sulkanen
Verksamhetsutvecklare
IT och digital utveckling
För kontakt via e-post använd fornamn.efternamn@rfsisu.se
-
Elisabet Borg
Verksamhetsområdeschef IT & Digital utveckling
Digital utveckling
-
Stellan Exarchopoulos
Chef Digital utveckling
-
Peter Borg
Systemförvaltare
-
Jakob Claesson
Systemförvaltare
-
Linnéa Holmgren
Projektledare
-
Mia Larsson
Projektledare
IT
-
Victoria Falkeholm Emore
IT-chef
-
Rikard Berglund
Systemtekniker
-
Simon Fungdal
Supportmedarbetare
-
Nick Ghashghaei
Supportmedarbetare
Kontaktas via supporten
-
Lars Göransson
Systemtekniker
-
Jakob Johansson
IT-tekniker
-
Lucas Lindh
Supportmedarbetare
Kontaktas via supporten
-
Jacob Melzén
Supportmedarbetare
-
Michelle Oskarsson
Systemförvaltare och projektledare
-
Mikael Thunström
Supportmedarbetare
Kontaktas via supporten
-
Johan Xiao
Supportmedarbetare
Kontaktas via supporten
IT-arkitektur
-
Anders Ferrari
IT-chefsarkitekt
Folkbildning och utbildning (Folkhögskola, museum, förlag m.m.)
För kontakt via e-post använd fornamn.efternamn@rfsisu.se
-
Karin Karlsson
Verksamhetsområdeschef Folkbildning och utbildning
Bosön Folkhögskola
För kontakt via e-post använd fornamn.efternamn@boson.se
Riksidrottsmuseum
För kontakt via e-post använd fornamn.efternamn@rfsisu.se
-
Daniel Wetterskog
Museichef
-
Ann Fransson
Museivärd
-
Pernilla Högberg
Intendent
-
Ulrika Levén
Curator
-
Lars Paulsson
Projektledare
-
Liza Pitrowska
Museivärd
-
Sara Rosengren
Museivärd
SISU Förlag
För kontakt via e-post använd fornamn.efternamn@sisuforlag.se
-
Fredrik Enander
Förlagschef
-
Rickard Age
-
Sabina Ajdarpasic
-
Cecilia Engvall
-
Jesper Fagerqvist
-
Mattias Jaurinder
-
Jenny Sagbrant
-
Daniel Spathon
-
Sandra Steiner
-
Anders Stjerndahl
-
Johan Wåhlin
-
Malin Åström
Utbildning och folkbildning
-
Sofia Kärrå
Chef Utbildning och folkbildning (föräldraledig)
-
Anna Wåhlstedt
Tf. avdelningschef
-
Kristoffer Berg
-
Fredrik Ginsby
-
Daniel Lindahl
-
Emelie Olsson
-
Patrik Oscarsson
-
Johanna S:t Clair Renard
-
Maria Ståhl
Bosön
Drift
Träning och tester
Distriktschefer
För kontakt via e-post använd fornamn.efternamn@rfsisu.se
-
Mattias Hjelmberg
Verksamhetsområdeschef Distriktsledning
-
Cinnika Beiming
Stockholm
-
Ann-Gerd Bergdahl
Gävleborg
-
Peter Berglund
Dalarna
-
Niclas Bromark
Västerbotten
-
Elisabeth Byström
Västernorrland
-
Katarina Halvardsson
Norrbotten
-
Jörgen Hedberg
Sörmland
-
Sandra Hidgård
Halland
-
Patrik Karlsson
Skåne
-
Kristin Lönnqvist
Östergötland
-
Anna Ottosson Blixth
Jämtland-Härjedalen
-
Kristin Pleick
Västmanland
-
Bo Ronsten
Gotland
-
Mathias Roos
Blekinge
-
Charlotta Stenhem
Örebro län
-
Rickard Strandberg
Småland
-
Thomas Sundenhammar
Värmland
-
Dag Söderberg
Uppland
-
Oskar Wiklund
Västra Götaland
Sidan publicerades: 24 augusti 2022